صفحه اصلی :: در شهر

انهدام باند قاچاق حرفه‌ای آثار تاریخی در شوشتر/ کشف ۱۳۶ قطعه اثر تاریخی

بهروز حسنوند اظهار کرد: اخبار رسیده مبنی بر فعالیت یک باند کلاه‌بردار در شهر شرافت شوشتر در زمینه عتیقه باعث شد تا گروه اطلاعاتی به این شهر اعزام شود.

وی تاکید کرد: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده مشخص شد که این افراد به‌عنوان یک گروه و باند در حال قاچاق و کلاه‌برداری در این زمینه هستند که این مسئله به‌صورت پنهانی بررسی و دنبال شد.

فرمانده انتظامی شوشتر با اشاره به بررسی‌های انجام‌شده در این شهر گفت: در بررسی‌های اطلاعاتی سرکرده این گروه به نام «م.ب» شناسایی شد و در سایر اقدامات مخفیگاه این باند شناسایی شد.

حسنوند با اشاره به اینکه به این مخفیگاه به‌صورت غافلگیرانه حمله شد، تاکید کرد: در حمله به این مخفیگاه سرکرده گروه و همراهان وی دستگیر شدند.

فرمانده انتظامی شوشتر درباره اموال عتیقه و شبه عتیقه موجود در این مخفیگاه گفت: در این مخفیگاه بیش از ۱۳۶ قطعه شیء تاریخی و شبه تاریخی کشف‌ شده است.

وی درباره اموال تاریخی و شبه تاریخی کشف‌شده در این مخفیگاه افزود: ۵۵ عدد سکه مسی، ۱۸ عدد مجسمه با اشکال حیوانات و الهه، شش عدد کوزه، گلدان و قوری سفالی،۵۷ عدد اقلام دیگر مربوط به صدر اسلام و یک قبضه سلاح کمری و مهمات مربوطه از جمله اموال مکشوفه در این مخفیگاه بوده است.

حسنوند با اشاره به دستگیری متهم اصلی در این زمینه گفت: متهم پس از بازجویی اولیه به قاچاق آثار تاریخی و باستانی و کلاه‌برداری از طریق فروش اموال بدلی به‌جای آثار تاریخی اعتراف کرده است.

فرمانده انتظامی شوشتر در پایان خاطرنشان کرد: متهم ردیف اول این پرونده به همکاری با سه نفر از ساکنان این شهر برای کلاه‌برداری از این طریق اعتراف کرده است.

 

 20 آبان 93